Sąd może udzielić zabezpieczenia przed wszczęciem postępowania lub w jego toku. Po uzyskaniu przez uprawnionego tytułu wykonawczego dopuszczalne jest udzielenie zabezpieczenia tylko wtedy, jeżeli ma ono na celu zabezpieczenie roszczenia o świadczenie, którego termin spełnienia jeszcze nie nastąpił. – art. 730 § 2 k.p.c. Żądać zabezpieczenia może każdy, kto uprawdopodobni swój interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia, a jego brak uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia (art. 7301 k.p.c.).
Z wnioskiem do Sądu o udzielenie zabezpieczenia można wystąpić, gdy posiadamy uzasadnione podejrzenie o tym, że pomimo wygrania sprawy sądowej, nasz nielojalny kontrahent nie zapłaci, gdyż nie będzie miał z czego. Często taka sytuacja ma miejsce, gdy wierzyciel uzyska informację, że jego dłużnik zalega z płatnościami innym wierzycielom lub posiada już w trakcie nabywania rzeczy czy zawierania umowy o świadczenie usług zajęcia komornicze. Udzielenie wtedy przez Sąd zabezpieczenia roszczenia pieniężnego, pozwoli zabezpieczyć wskazaną w wniosku kwotę na koncie sądowym, a przez co znaczne skrócenie ewentualnej egzekucji.
Warto zauważyć, że takie zabezpieczenie zapewnia wierzycielowi spokój o to, że odzyska należne mu środki po zakończeniu sprawy sądowej.
Koszty postępowania zabezpieczającego kształtują się zależnie od wartości sporu, jest to ¼ opłaty od pozwu. Należy zauważyć jednak, że to przegrana strona pokrywa koszty sądowe oraz koszty zastępstwa procesowego drugiej strony.